تبلیغات
مقالات مهندسی پزشکی ، برق ، الکترونیک ،علوم پایه ، علوم آزمایشگاهی ، پزشکی،روانشناسی - انواع مقاومتها

انواع مقاومتها

1389/05/25 16:25

نویسنده : شهرام قاسمی
ارسال شده در: الکترونیک ،

مقاومت

قطعه مقاومت به تعداد بسیار زیاد در تمام دستگاهها و مدارات الكترونیكی وجود دارد . بدون تردید می توان گفت كه هیچ دستگاهی بدون قطعه مقاومت پیدا نمی شود . قطعه مقاومت بعنوان تقسیم ولتاژ ، كاهش مقدار جریان ، برای بایاس ترانزیستورها و قطعات فعال ، برای ثبات نقطه كار و سرانجام به دلایل گوناگون در دستگاههای الكترونیكی مصرف می شود . در این مقاله سعی شده تا با انواع مقاومتها از نظر جنس آشنایی مختصری پیدا كنیم .

 

اصولا مقاومتها از لحاظ جنس به چهار دسته تقسیم می شود :

 

1-مقاومتهای كربنی یا تركیبی :

این نوع مقاومت از لحاظ كاربرد پر مصرف ترین مقاومت است چرا كه بهای آن كم و دارای بازده قابل قبولی است . ماده اصلی این مقاومتها كربن است كه مواد نا خالصی دیگری نیز به آن اضافه می شود . این مقاومت پس از ساخت روپوشی نارسانا به دور آن كشیده شده و بوسیله نوارهای رنگی مقدار مقاومت آنها تعیین می شود . این مقاومتها از كمتر از یك اهم تا حدود 100 مگا اهم ساخته می شود .

 

2-مقاومتهای لایه فلزی

ماده مقاومت داری این گروه از آلیاژهای گوناگون فلزی برگزیده می شود و به دو گروه كلی لایه نازك و لایه ضخیم تقسیم می شود ضخامت لایه فلزی گروه اول حدود یك میلیونیوم اینچ ودر گروه دوم بیشتر از این مقدار است . دسته لایه ضخیم به انواع گوناگون اكسید قلع با گستره مقاومتی چند اهم تا حدود 5/2 مگا اهم ، لعاب شبشه ای با گستره مقاومتی چند اهم تا حدود 5/1 مگا اهم ، سرمت با گستره مقاومتی 10 اهم تا حدود 10  مگا اهم و نهایتا بالك با گستره مقاومتی 30 اهم تا حدود600كیلو اهم تقسیم می شود .

 

3-مقاومتهای لایه كربنی

هنگام ساختن ابتدا پایه ای سرامیكی برگزیده و سپس لایه ای از كربن بر روی آن نفوذ داده می شود . گستره مقاومتی آن از 10 اهم تا حدود10 مگا اهم می باشد .

 

4- مقاومتهای سیمی

در این نوع مقاومتها دو خاصیت مهم باعث متمایز شدن این گونه از سایر مقاومتها می شود . یكی اندازه بسیار دقیق اهمی و دیگری قدرت تحمل توان و حرارت زیاد در آن است .به طور كلی برای ساختن این نوع مقاومتها ، طولی از یك سیم مقاومت دار را به طور دقیق محاسبه كرده و سپس آن را به دور یك هسته نارسانا می پیچند . گستره مقاومتی آن از 10 اهم تا حدود10 مگا اهم می باشد .ment display مدار,امواج آلتراسونیک,ریپیتر,مدارات پری امپلی فایر, gm950i download,نقشه مدار سنسور آلتراسونیک,المان های الکتریکی,خازن الکتریکی,انواع آی سی, عملكرد ای سی 555 ,کنترل یک مدار ساده با کامپیوتر ,میکروکنترلر pic پروژه , سنسور آلتراسونیک , نقشه مدار الکترونیک بیسیم prc-77 ,المان های الكترونیكی , بخش if فرستنده مخابراتی؟ , pdf طراحی الگوریتم , لودسل ,المان مقاومت های الکتریکی , آموزش orcad ,, rs232 کنترل,روبات دنبال كننده خط توسط مادون قرمز, rf 301 , فرستنده باند رادیو آماتوری , نویز میکرو, تکرار کننده ,مدارات میکروکنترلر , نظریه های ایشتین ,خازن کریستالی,محاسبه فرکانس اچ اف,گیرنده fm آی سی,شکل مدار فرستنده ,فرستنده یو اچ اف , تلرانس سلف ,    op_amp کاربردها , eleele.blogfa.com , فروش gp338 , مقالات دانشجوئی, بیسیم prc-77 ,ساختمان داخلی دیود نوری,سنسور نوری مدارات ,دستورات انالوگ در بیس کام , cny70 چیست , آلتراسونیک سنسور , لودسل pdf , طراحی microwave lpf , گیرنده trf ,اکو چیست مدارهای مخابراتی , مدار عملی موس ,مواد منفجره کاربردها


دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: انواع مقاومتها ،
آخرین ویرایش: - -Check Google Page Rank

تصویر ثابت